Sokan bírálják, hogy vannak, akik csak az anyagi előnyök miatt házasodnak, ezzel pedig bekerülnek az adósság és esetleg egy rossz kapcsolat csapdájába.
A kormány a családtámogatások egy részét a házassághoz és a megszületett gyermekhez köti, hiszen a családok jelentik a jövőt. Lehet, hogy voltak olyanok, akiknek már volt gyermekük, és a támogatásokat követően házasodtak össze, de a cél ettől még helyes: meghozni az emberek kedvét ahhoz, hogy házasságot kössenek, mivel a számok azt mutatják, hogy biztos alapokon, házasságban több gyermek születik.
A kormány hosszú távban gondolkozik, amit eddig biztosítottunk, azt nem vesszük el”
A kritikusok szerint a látványos családvédelmi intézkedések nagyrészt olyan támogatások, amelyek a jómódúakat gazdagítják tovább.
A mi elvünk az, hogy aki képes rá, munkából tartsa el a családját. A segélyezés helyett a munkára ösztönző intézkedések eredményei már most is látszanak, hiszen csaknem teljes foglalkoztatottságról beszélhetünk. A családtámogatási rendszerünk is ehhez igazodik, hiszen ciklusok óta a munkához kötött családtámogatásokat részesíti előnyben. Aki dolgozik, az igénybe veheti a komplex családtámogatási rendszer számos elemét, de azok is részesülnek belőle, akiknek a munkavállalási képességük részlegesen vagy teljesen korlátozott.
A babaváró támogatást 2019 óta több mint 223 ezer család, a csokot 2015 óta 225 ezer család igényelte”
Az ellenzék a családi pótlék emelését ígérte a kampányban, a kormány viszont kifejezetten elutasította az évek során. Ez változhat?
A családtámogatási rendszer egészéből nem lehet a családi pótlékot kiragadni és a többi támogatási formától elszigetelten kezelni. A családközpontú szemléletnek köszönhetően rendkívül sokrétű, célzott és rugalmas családtámogatási rendszert építettünk fel az alanyi jogon járó támogatások mellett. Ráadásul a családok 95 százaléka számára elérhetővé tett adókedvezménnyel sokkal jobban jártak a gyermekes szülők, mint ha a családi pótlékot emeltük volna: egy egygyermekes család akár négyötödével, egy kétgyermekes két és félszer, egy háromgyermekes háromszor több támogatást kaphat így, mint 2010-ben.